Melyik lehúzó hevedert válasszam?
A lehúzó hevedert, vagy lehúzó talpat a zacskócsomagoláshoz használják. A Vertikális csomagológépekben ez a kopó alkatrész húz le a csomagoló fóliából éppen annyit, amennyi egy zacskóhoz kell. Nagyon fontos, hogy a hajtás precíz legyen, mert máskülönben nem lesznek egyforma súlyúak a zacskóba töltött termékek. A legnépszerűbb csomagológép fajták, amelyekhez ezeket a termékeket használják. Rovema, Bosch. Simionato, Wolf, Ttriapex, Hassia, Ilapack, Hastamat.
A lehúzó heveder egy fogazott hajtószíjból és egy bevonatból áll. Az alapszíj 90 ShA keménységű és egy ennél jóval puhább, 35-55 ShA keménységű bevonatból áll, amely jól tapad a fóliához vagy papírhoz, amiből a zacskó készül.
A lehúzó heveder számtalan konstrukcióban és méretben kapható a piacon nyilván azért, mert a gépkonstruktőrök szeretnek mindig más hajtást tervezni az új termékekbe. Ez nekünk jó, mert ez adja a piaci szegmens nehézségét. Kis szériás nagyon igényes termékeket lehet így eladni.
Az alapszíjhoz vagy poliurethan(PU) vagy Neoprén (Gumi) anyagokat használunk. A PU fogazott hajtószíj élettartama jóval magasabb a gumiból készülteknél. Ha az élettartam a döntő a beszerzés meghozatalánál, akkor a PU-t, ha az ár, akkor a gumiszíjból készült lehúzó hevedert vegye. Ha bekalkulálja az állásidő miatti veszteséget és a karbantartási költséget is, akkor a PU-t.
A gumiszíj és a PU fogasszíj ára közötti különbség még nagyobb, ha H, L, XL and MXL profilú termékekről beszélünk. Ezekre a profilokra két minőségi gyártó van az egész világon, és ez az árukon is meglátszik.
Itt érdemes megjegyezni, hogy neoprénből Európában és az USA- ban hiányoznak a legnépszerűbb méretek: T10 920 and T10 630. Ezekre csak Ázsiában találunk gyártót.
És most nézzük a bevonatokat:
Ragasztott bevonat. Ebben az esetben alapjában véve három alapanyag között lehet választani: nyers gumi, linatex vagy szilikon, ha el akarja kerülni az átlapolást. Ha a lehúzó heveder nem tartalmaz vákuum- nyílást, akkor a gyártó megveszi az alapszíjat a piacon és ráragasztja a bevonatot. A minőségi terméken nincs átlapolás, nincs vágás, végtelenítve van.
Ebben az esetben a lehúzó hevedert mindkét irányban lehet használni anélkül, hogy leválna róla a bevonat. Az idő előtti leválásnak legtöbbször az oka, hogy az operátor a szíj megtisztítása után rossz irányba kapcsolja be a gépet. Az átlapolás nélküle lehúzó hevedernél ez a probléma nem áll fenn.
Amennyiben vakum nyílásos lehúzó hevederre van szükség, hogy a fogasszíj áteressze a vákuumrúdban lévő levegőt ezzel is segítve a lehúzás pontosságát, akkor nem lehet a piacon található fogazott hajtószíjra rátenni a bevonatot. A kevlár vagy acél szálmerevítés miatt, ha ezt a szíjat kilukasztják, akkor a nyílásnál kilógnak a szálak és a nyílás széle sörtés lesz. Láttam már ilyen lehúzó hevedert egy gyárban, elég rosszul nézett ki.
Vakum nyílásos PU alapszíjból készült lehúzó hevedert csak fordított száltartóval készült fogasszíjból lehet készíteni. Tehát a piacon fellelhető normál szíjak erre nem alkalmasak. Olyan gyártót kell keresni, akiknek a kínálatában léteznek a legnépszerűbb méretű fordított száltartóval készült fogazott hajtószíj méretek. Pl. a Bervina
A vakum szíjhoz viszont alkalmas valamennyi Neoprén fogasszíj, mert az üvegszállal van megerősítve és az minden további nélkül kilukasztható.
Milyen bevonatot válasszunk ragasztott konstrukció esetén?
Európában a Linatex az egyik legnépszerűbb bevonat. A termék jól néz ki. Ugyanakkor a vevőink visszajelzése szerint elég porózus és kopásállósága nem igazán jó. Ha vákuum szíjra teszik, nagyobb lesz a fals levegő, minta gumi vagy szilikon bevonat esetében.
A vevő egy része azért nem használja a linatex bevonatot, mert a gumibevonathoz képest az ára nagyon borsos.
A vevői visszajelzések szerint sok gyár átlapolós technikával készült linatex szíjat használ, ami nem jó minőségű a bevonat korai leválás miatt.
Van, aki viszont azért szereti a linatex bevonatot, mert ez egy jól ismert márka és minősége mindig egyenletes, ezért megbíznak benne.
Azok a vevők, akiknél az ár a legfontosabb a beszerzésnél, a nyers gumi bevonatot részesítik előnybe, mert ennek az ára viszonylag olcsó. A termék kopásállósága nem a legjobb, de nem porózus és a vákuum értéket jól tartja.
A szilikon bevonatos szíj viszonylag drága, de a vevők nagyon szeretik. Visszajelzéseink szerint élettartama nagyjából a kétszerese a linatexes konstrukciónak. Tapadása kiváló. A szilikon élelmiszeripari minőségű és környezetbarát anyag. Hűtőházakban ez a konstrukció verhetetlen, ugyanis itt is megőrzi hosszú élettartamát. Tegyünk egy egyszerű próbát. Tegyük be a gyerek radírját a mélyhűtőbe egy kis időre. Ha kivesszük, látjuk, hogy nyomásra morzsálódik. A szilikon állaga a mélyhűtőben nem változik.
A szilikonnak nagyon jó a kopásállósága, jól tapad a fóliához és jó a hőmérséklettel szembeni ellenállása. A német gépgyárak is ezt a konstrukciót vásárolják tőlünk.
Vevőink szerint a legjobb konstrukció a PU alapszíj szilikon bevonattal.
Annak, aki a vulkanizált konstrukciót részesíti előnyben a poliurethan habos bevonat a legnépszerűbb, amelyet PU alapszíjra tesznek rá, míg a neoprén alapszíjra nyers gumit vulkanizálnak.
A PU alapszíj és a rávulkanizált PU habos konstrukció esetén a gyártónak szüksége van egy nagyon költséges szerszámra minden méretben és fogprofilban, ami a termék árán is meglátszik. A másik hátránya az, hogy a PU hab nem élelmiszeripari minőségű és nem környezetbarát. Mivel ezeket a terméket elsősorban az élelmiszer és gyógyszeriparban használják, előfordulhat, hogy a használat során egy kis darab beleesik az élelmiszerbe vagy a gyógyszerbe és ez egészségügyi problémát okozhat.
A Neoprén alapszíj + gumibevonat konstrukciót úgy gyártják, hogy elkészítenek egy nagyméretű öntvényt és utólag levágják belőle a kívánt méretet, illetve megmunkálják a vevői igények szerint. Ezért ez a legolcsóbb megoldás. A rövid élettartam miatt viszont a beszerzési ár mellett figyelembe kell venni a leállás és a karbantartás költségét is és így nem biztos, hogy ez a leggazdaságosabb megoldás. Nem is szólva arról, hogy ez sem élelmiszeripari minőségű és cseppet sem környezetbarát.
Van még egy technológia, ami szintén használható, amikor sárga PU a habot szórnak az alapszíjra. Ez a bevonat is nagyon porózus és hamar lekopik.
Konklúzió:
Véleményünk szerint a legjobb megoldás a PU alapszíj ragasztott szilikon bevonattal. A PU alapszíjnak hosszabb az élettartama, míg a szilikonnak kiváló a tapadása és a kopásállósága, környezetbarát és jól használható 0 fok alatt is, és nem utolsó sorban jól tartja a vákuum értéket.